Covid-19 hakkında bilmediklerimiz.

Yeni Koronavirüs COVID-19, ilk olarak Çin’in Wuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda. 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Coronavirüs, hayvanlarda veya insanlarda denge bozucu hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs rahatsızlığı dır. Bununla birlikte virüsün bir kısmı yaklaşık üç saat havada asılı kalıyor ve aşağıya inerken hepimizin dokunduğu yüzeylere ulaşıyor. Örneğin kapı kolları, asansör düğmeleri gibi herkesin kullandığı alanlarda günlerce olabiliyor. Corona Virüs bakırda 1, mukavvada 4, çelikte 5-6 saat, plastikte 6-8 saat hayatta oluyor.

 

Covid-19 hakkında bilmediklerimiz.

Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller bol bol yıkanmalıdır. El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el dezenfektanlar kullanılmalıdır. Yaz aylarında koronavirüs salgınında bir yavaşlama olması halinde bile kış geldiğinde vâkâların yeniden sıçrama yapması da olasılıklar dahilinde. Grip gibi rahatsızlıklarda vücut virüsü bir kez aldığında ve iyileştiğinde bağışıklık kazanır ve yaklaşık 1 sene boyunca bir daha grip olmaz.

“Covid-19 hakkında bilmediklerimiz.” için bir yorum

  • Tüm dünyayı ertkisi altına alan corona virüs türünden olan covid19 herkesin başına bela olmaya devam etse de türk halkı olarak bu durumun üstesinden geleceğine inanıyorum Korona virüsü bizden daha güçlü değildir. #Evdekaltürkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir